13 Nisan 2015 Pazartesi

HİÇBİRİ İÇİMİZDEKİNDEN KALABALIK DEĞİLDİ!

 Çiçekler hep vardı.Ve ağaçlar...Tarla faresi de vardı tilki de.Biz sonradan geldik.Anlam yüklemeye, manzaraya dahil etmeye çalıştık salkım söğüdü.Sonra hepsini kestik ve öldürdük.Kocaman kocaman binalar yaptık.Adına modern mimari dedik.Oysa hiçbiri güzel ve mühendislik harikası değildi arı kovanından,tarla faresinin tünellerinden yahut leylek yuvasından.  Şehirler kurduk,psikolojimiz olduğunu farkettik.
Yemek yemenin,giyinmenin bin bir çeşidini ürettik en cilalısından.Oysa açtık ve barınağa ihtiyacımız vardı önceleri.Sonra daha çok acıktık.Daha çok eve ihtiyacımız oldu.Geliştiğimizi düşünerekten öldürmeye başladık.Önce içimizdeki insandan başladık .Ve güçlü olmak için, yönetmek için, sahip olmak için öldürmeyi keşfettik.Çok fazla insan öldürdük.Hiçbiri içimizdekinden kalabalık değildi.Ve bu kadar vahşi bir öz geçmiş ile medeniyeti keşfedip medeni yaşamaya başladık.Bıçağı sağ elle tuttuk masumları keserken.Ceketimizin üst cebinde mendil vardı masa başından bomba emirleri yağdırırken.
   
  Sonra sıkıldık kurduğumuz şehirlerden.Kendi hapishanemizi inşaa etmiş, kapısında kilit olmamasına rağmen yaşıyorduk o blok blok sitelerde.Farkında bile değildik her gün aynı şeyi yaptığımızın. Gökyüzünü görmediğimizin farkında bile değildik.Yan yana üç ağaç görsek,ve dalları gölge etse ve birde çiçek açtıysa bayılıyorduk bu manzaraya.Bu içimizin güzelliğinden miydi yoksa gizli bir vicdan azabı mıydı bilmiyorduk.Kurduğumuz şehirlerde biz kurmadan önce yemyeşildi her yer.Şimdi yeşil bir alan görsek ilgi gösteriyor ve rahatlamaya çalışıyorduk.Elbette vicdan azabıydı bu.O güzelim doğaya kurduğumuz şehirlerde yer vermedik.

 Yemek ve barınakla başlayan serüven katliamlarla sürdü.Uçmayı başardık,başka gezegenlere gitmeyi başardık ama açlığımız bir türlü bitmedi.Yetinmeyi,doğaya dahil olmayı başaranları katlettik.

   Çiçekler hep vardı.Ve ağaçlar...Tarla faresi de vardı tilki de.Biz sonradan geldik.Fırsat verirsek onlar hep olacaklar.Hem de bin yıllardır olduğu gibi olacaklar.Giden biz olacağız...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder